Kako si pomagati pri zamašenih vodih?
MAJA TRUPI
Svetovalka za dojenje, www.mamica.net
Boleče dojke, zamašeni vodi in mastitis so najpogostejše težave, s katerimi se soočajo doječe mamice. Največkrat se pojavijo zgodaj po porodu (recimo pri prvem navalu mleka), ko se laktacija še vzpostavlja, lahko pa tudi v kasnejših mesecih ali letih dojenja. Najboljša preventiva proti nastanku mastitisa sta sicer pravilno pristavljanje dojenčka in dojenje na otrokovo pobudo, vseeno pa je dobro vedeti, kako ukrepati, če pride do vnetja.
KAKO PREPOZNATI ZAMAŠEN MLEČNI VOD?
Zamašen mlečni vod prepoznamo po pordelem in bolečem mestu v dojki. Včasih v dojki zatipamo zatrdlino, ni pa nujno. Dojenje zelo boli, saj je pretok mleka otežen. Včasih se na bradavici naredi rumen ali bel mozolj ali kristal (če se naredi, je dobro, da ga zmehčamo s toplo vodo in stisnemo z umitimi prsti). Zamašene vode rešujemo s čim pogostejšim dojenjem na boleči dojki, s segrevanjem dojke (recimo pod toplim tušem), z nežno masažo in kompresijo dojke, počitkom, pomaga lahko tudi iztiskanje mleka (ročno ali s črpalko) in hlajenje dojke po dojenju (recimo s kompresami). Zamašen mlečni vod se po navadi odmaši v 2 do 3 dneh, bolečina pa lahko traja tudi dlje.
Če doječa mati dobi povišano telesno temperaturo in se počuti čedalje slabše, sklepamo, da ima zastojno vnetje dojke oziroma mastitis. Počutje je lahko podobno kot pri gripi (izčrpanost, utrujenost). Ukrepati je potrebno takoj, da se mastitis ne bi razvil v absces (ognojek), ki pa ga je potrebno kirurško odstraniti.
MOŽNI VZROKI ZA MASTITIS
Zelo zmotno je prepričanje, da mastitis nastane, ker dojenček dojke »ne sprazni do konca«. Dojka ni steklenička in mleko nastaja ves čas sproti.
Možne okoliščine za nastanek mastitisa so naslednje:
- Prenapetost dojk po porodu, prepolni dojki
- Urniki in dolgi razmaki med podoji (čakanje, da dojenček na eni dojki mleko popije »do konca)
- Nepravilno pristavljanje (včasih v kombinaciji s priraščeno podjezično vezjo ali zgornjo ustnico)
- Preveč mleka zaradi črpanja po podojih
- Nastavki, pretesni nedrčki, spanje na trebuhu
- Udarec v dojko, izčrpanost
- Diete, pomanjkanje D vitamina
KAKO UKREPATI (10 SOS NASVETOV)?
Splošna načela pri mastitisu so, da čim več počivamo, pred dojenjem dojko segrevamo, po dojenju pa hladimo.
Ukrepi, ki vam še lahko pomagajo:
- Otroka čim več pristavljajte (najprej pristavite na prizadeto dojko)
- Čim več počivajte, gnezdite (pazite le, da ne boste poležali boleče dojke)
- Spreminjajte položaj dojenja, da bo otrok praznil vse predele dojke in z bradico masiral zamašeni del (morda vam bo ustrezalo, da greste »na vse štiri« in otroka dojite od zgoraj; morda obrnjen bočni ležeči položaj, kjer ima dojenček nogice pri mamini glavi; morda pa kateri drugi (dojenje v banji, na veliki žogi…)
- Pred podojem dojko segrevajte (pod toplim tušem, s toplimi obkladki, termoforjem, masažo…) in si poskušajte ročno iztisniti nekaj mleka (to delajte nežno, s prsti ali spodnjim delom dlani v smeri od zatrdline proti kolobarju in bradavici)
- Če dojenček slabo sesa in vam ročno iztiskanje mleka ne ustreza, si lahko mleko črpate tudi z aktivno (ročna/električna) ali pasivno črpalko (Haakaa)
- Po podoju dojko hladite (s hladnimi obkladki, kompresami, zeljnimi listi…)
- Uživajte svežo, zdravo hrano in naravne napitke, bogate z vitaminom C
- Če se vam na bradavici ali kolobarju naredi čep, ga čim večkrat na dan mehčajte pod toplo vodo, da se odlušči, če pa vam iz izvodil teče sluz, pa jo poskusite čim več iztisniti
- Odstranite tesne nedrčke, boleče dojke zračite na zraku, bradavice mažite s svojim mlekom ali z lanolinom
- Če vročina narašča nad 38,5˚C in se materino stanje slabša, obiščite zdravnika (verjetno vam bo predpisal antibiotik, združljiv z dojenjem)
KAKO NAPREJ PO MASTITISU
Mastitis se po navadi zdravi približno 1 do 2 tedna. Zaradi povišane koncentracije natrija se lahko okus mleka malo spremeni (mleko postane malce bolj slano), zato se nekateri dojenčki takrat manj radi dojijo, redki pa povsem zavrnejo. Po koncu mastitisa se večina dojenčkov spet zelo rada doji.
Kadar se mastitis ponavlja, je zelo možno, da se telo bori z eno in isto okužbo, ki se še ni popolnoma pozdravila.
Najbolje je, če se odkrije vzrok mastitisa, saj se tako lažje poišče rešitev in se lahko v bodoče izognemo morebitnim novim vnetjem (v kolikor vzroke in rešitve težko najdete sami, vam je v tem procesu lahko v veliko podporo in pomoč svetovalka za dojenje).